הגיבור הטראגי, ורעש נפילת הפסלים

בנימין נתניהו

"גיבור טרגי הוא אדם, בדרך כלל של לידה אצילה, עם תכונות גבורה או פוטנציאל גבורה.

אדם זה נחרץ על ידי גורל, כמה כוח טבעי להיהרס, או לשאת סבל רב. הגיבור נאבק

להפליא נגד גורל זה, אך נכשל בגלל פגם או טעות"

זו ההגדרה של "גיבור טראגי" על פי האנציקלופדיה. אני זוכרת את נילי סדן המורה שלי לספרות מגדירה את הגיבור הטראגי הוא אדם נעלה ובעל ערכים המנסה להתנגד לגורלו, הוא מודע למהלך שלו אך סופו ידוע מראש. זה בדיוק מה שקורה נגד עינינו ואיש אינו יכול למנוע את הגיבור הטראגי, בנימין נתניהו. הוא בן למשפחה מכובדת במונחים ישראלים, אדם ערכי ומסור לארצו ולמדינתו, אך הוא כבול בכבלי גורלו שהוא הכניס עצמו אליהם. הוא אינו יכול לפתור את הפלונטר והוא הולך ומסתבך עד שיפיל את עצמו ואת כולנו איתו.

בשעה זאת, חברי מפגינים מול בית הממשלה, משם יכניסו את השבת לירושלים. אני מודה, אני עכשיו במטבח, מבשלת לארוחת שבת, והראש שלי במקומות אחרים. תערובת של חרדה ואחיזה במה שהתרגלנו לקרוא לו "שיגרה". כל הביטחונות המדומים שלי מיטלטלים. בריאות, פרנסה, כתיבה , ותכניות, מוות מוזמן מראש שבא לבקר ולראות מה נשמע בארצות החיים. ברגעים אלו הודיעו בחדשות שראש ממשלת צרפת התפטר ועלה ראש ממשלה צעיר, בן 55 מי שעד כה עמד בראש המלחמה בקורונה (מלחמה שהצליחה עד כה בצרפת)

בשבועות האחרונים, התודעה שלי מלווה את יציאת מצרים, סיימנו ללמוד את עשר המכות בחברותא המתכנסת בשיגרה מתאמצת ולמדנו ללמוד דרך הזום. שגם זה הםך עבורי לסמל המצב. כולם במרובעים שלהם, מוציאים את הראש כמו צבים מתוך שריון ולשעתיים, מזכירים לעצמנו שיש נושא מחבר בינינו, אבל העובדה שאיננו נפגשים ואיננו לוחצים יד או מתחבקים ושומעים משהו על החיים הפרטיים, הכניס אותנו לקופסאות שימורים מרובעות וכולם מרוצים שאיננו בפקקים. ש"איננו מבזבזים זמן בדרכים". אבל, העובדה שה"זום" אפשר לנו להמשיך וללמוד, זו שמחה בפני עצמה. ובכן, אנחנו לומדים ספר שמות, עברנו את עשר המכות בזמן הקורונה ובימים אלה נצא ממצרים.

בפעם הראשונה הבנתי את המהלך של הקב"ה בעשר המכות והקשחת לב פרעה. פרעה, היה במעמד אל, ראש האימפריה העתיקה והחזקה בעולם העתיק. לטובת הכלכלה שלו, היה עם של עבדים שחי בארץ גושן ונשא את הכלכלה המצרית על כתפיו. הבנתי שאימפריות נופלות בגלל שתי סיבות מרכזיות. שליטים שמאבדים את הקשר עם המציאות ובטוחים בכוחם, ביכולתם למשוך בחוטים, לקבוע גורלות, ולחיות לנצח, יש ביניהם כאלה שגם עלו בזכות ערכים ואידאלים שייצגו. וסיבה שניה, כאשר פורצת מגפה , או התפשטות של חידקים או בעלי חיים קטנים, כמעט בלתי נראים, חלק מהטבע הלא מובן שפוגעים בגוף האדם כמו: כינים, שחין (מגפה), צפרדעים שחורגות ממקומן ביאור או בכל מקור מים ומשתלטות  על המרחב הפרטי. כאשר הטבע, אינו מובן, החוקיות שלו משתנה כמו בחושך המוחלט וכשהיועצים שלו אומרים לו, שחרר אותנו מהצרה הזאת והוא לא שומע, השליט, ראש האימפריה, יפול, הוא יצא מההסטוריה כמו הפסלים  והפסילים שנופלים במרחבי "אמריקה", תמונות בעלות ערך סימבולי הנצרב בתודעה .  

בעידן שלנו, אימפריות ושליטים אינם נופלים בגלל מלחמות, בגלל שימוש בכוח, ראו מקרה אסאד בסוריה, ראו שלטון החומייניזם. לא טנקים ולא מטוסים מכריעים את מלחמות העתיד. מה שמכריע זה יצור שאין לו חיים ואין לו שם הוא חתיכת ד.נ.א עטופה בחלבון שברח ממעבדה בסין, האימפריה הגדולה.  הוא כמו הכינים, כמו השחין, כמו היתושים וכל הקטנים הנצמדים לגוף האדם, מוצצים או נטפלים לדם, לעור, מפריעים לישון ומשפילים אותו לעפר ומקצרים חייו עד שהם תלויים במכונה מנשימה.

לפנינו מאבק הירואי של גיבור טראגי בנגיף קטן שאינו נראה לעין. בגל הראשון, הופיע כל ערב על המסך מול הנתינים הסגורים בחדריהם ומציצים מתוך המרובעים של המחשב, הוא הופיע בהיבריס שאין לו שיעור, סיפר על ההצלחה של המנהיג בנגיף, לכתפיו הוצמדו רגות מדומות של הכל יכול.

 עכשיו הוא נעדר מהמסך ומתפתל באסורים שהקיף עצמו ומשפיל בלי בושה את שותפו לממשלה, את מי שקרא ושיכנע להצטרף ו"להיכנס מתחת לאלונקה".  מי שמשפיל, יושפל, זה עוד אחד מהחוקים בטבע הלא מובן.

כל העולם ובתוכו המזרח התיכון מצוי ה"הולד". המתנה. שום שליט לא יתניע טנק או ישלח פלוגה מעבר לגבול, כי האויב האמיתי הוא בפנים .

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s

אתר זו עושה שימוש ב-Akismet כדי לסנן תגובות זבל. פרטים נוספים אודות איך המידע מהתגובה שלך יעובד.